04 juni 2026 - door Hazel Tyssen
Territoriale leveringsbeperkingen (TSC’s) blijven een rem op de interne markt. In het kader van de strategie interne markt wil de Europese Commissie hier verandering in brengen en tegen eind 2026 een voorstel publiceren om ongerechtvaardigde territoriale leveringsbeperkingen aan te pakken.
👉 Ter navolging van het eerdere verzoek om input, lanceert de Europese Commissie nu een openbare raadpleging. Via een gerichte vragenlijst kunnen belanghebbenden mee richting geven aan het voorstel.
Territoriale leveringsbeperkingen (TSC’s) zijn beperkingen die door private actoren, zoals leveranciers of grote fabrikanten, worden opgelegd binnen de toeleveringsketen. Ze bemoeilijken of verhinderen dat detailhandelaars en groothandelaars producten aankopen in één EU-lidstaat en doorverkopen in een andere.
Daardoor wordt de eengemaakte markt versnipperd, neemt de keuze voor consumenten af en ontstaan aanzienlijke prijsverschillen voor dagelijkse consumptiegoederen binnen de EU.
Voorbeelden van TSC-praktijken zijn:
weigeren om te leveren of producten uit het assortiment halen;
hoeveelheidsbeperkingen opleggen;
contractuele beperkingen invoeren;
verschillende prijzen of commerciële voorwaarden hanteren per land;
producten anders verpakken of samenstellen per markt.
Veel van deze praktijken vallen niet volledig onder het bestaande mededingingsrecht. Daarom werkt de Commissie aan een nieuw initiatief om ongerechtvaardigde territoriale beperkingen aan te pakken die vandaag onvoldoende door de bestaande regels worden afgedekt.
🗓️ Het initiatief wordt verwacht in het vierde kwartaal van 2026.
Ter voorbereiding van het initiatief verzamelt de Commissie momenteel input van belanghebbenden.
Het eerdere verzoek om input – waarbij belanghebbenden vrij ideeën, ervaringen en bezorgdheden konden delen – is inmiddels afgesloten.
Als volgende stap lanceert de Commissie nu een openbare raadpleging met een gerichte vragenlijst om beleidsopties en mogelijke maatregelen af te toetsen.
Doe mee tot 20 augustus 2026!